انجمن ملی سلامت و تغذیه سالم

National Association of Health and Healthy Eating

آیین افتتاحیه طرح ملی نهضت سواد سلامت آموزی

آیین افتتاحیه طرح ملی نهضت سواد سلامت آموزی​

آیین طرح ملی نهضت سواد سلامت آموزی به همت انجمن ملی سلامت و تغذیه سالم و با حضور مشاور ریاست جمهوری در امر مردمی سازی، مشاور زنان ریاست جمهوری و مدیر دفتر طب ایرانی وزارت در تهران برگزار شد.

 

محمد امین محمدی: طرح ملی نهضت سواد سلامت آموزی، طرح تخصصی آموزش سلامت و سبک زندگی سالم است که با همکاری مشترک وزارت بهداشت و وزارت آموزش و پرورش در بیش از 10 استان کشور به اجرا در می آید می‌آید.

دبیر طرح ملی نهضت سواد سلامت آموزی افزود: این طرح با چهار رویکرد اجرا خواهد شد و مهمترین رویکرد آن نیز، موضوعیت یافتن سلامت به عنوان یک اصل در جامعه است. در این طرح سلامت به عنوان یک نهضت اجتماعی و فرایند مردمی در جامعه پیاده خواهد شد. برنامه داریم تا در سال اول بیش از 200هزار دانش آموز در ده استان کشور تحت پوشش قرار بگیرند.

سید احمد عبودتیان: شهید رئیسی از کار برای مردم لذت می برد و اعتقاد داشت این امر خستگی ندارد. ده ها اقدام راهبردی توسط توسط آیت الله رئیسی در طول مدت ریاست ایشان اتفاق افتاد که یکی از آن ها مسئله تربیت است. در طول سالیان اهمیت ندادن به مساله تربیت و آموزش و پرورش به معضلی تبدیل شد که بروز عینی آن را در سال 1401 شاهد بودیم. موثرترین افراد و بهترین افراد را باید به این امر اختصاص داد.

دستیار ریاست جمهوری در امر مردمی سازی دولت بیان کرد: امید داریم این طرح خوب و نیکویی که با الگوگیری از نهضت سواد آموزی پیاده خواهد شد، در آینده به یک الگوی موفق در امر آموزش و تربیت تبدیل شود.

ایشان در پایان افزود: بیشترین دغدغه سلامت را در خانواده ها را مادران دارند. لذا باید با تکیه بر حساس سازی مادران در امر سلامت، دغدغه سلامت را به داخل خانواده ببریم.

خانم دکتر انسیه خزئلی: یکی از مسائل مهمی که در هیئت دولت توسط کابینه ریاست جمهوری شهید جمهور پیگیر می شد، مسئله خانواده است. اولین دولتی که میتوانیم بگوییم سند تحول دارد، دولت شهید رئیسی است و یک بخش بزرگی از این سند تحول به خانواده و جمعیت اختصاص دارد. 

معاونت زنان ریاست جمهوری اذعان کرد: یکی از مسائلی که ایشان به معاونت زنان سپرده بودند، مسئله فرهنگ و فرهنگ عامه بود که یکی از بخش های آن نهضت سواد سلامت آموزی است. امیدواریم با این نوع طرح ها بتوانیم به مرور  فرهنگ خانواده را از درون اصلاح کنیم و ارتقا بدهیم.

دکتر حسینی یکتا: در قرن چهارم هجری، پزشکی اینگونه تعریف می شد: پزشکی پیشینه ای است که تندرستی آدمیان را نگاه دارد و چون رفته بود بازآرد به علم و عمل؛ این یعنی تعریف پزشکی با حفظ سلامت ممزوج است.

مدیر دفتر طب ایرانی بیان کرد: امیدواریم در این طرح که با الگوگیری از طرح موفق نهضت ملی سواد آموزی ایجاد شده است، بتوانیم با مختصات گسترده ای، ارتقای سلامت را در کشور شاهد باشیم. وقتی به مقوله سلامت در حوزه سبک زندگی ایرانی و اسلامی می پردازیم، یک شش ضلعی را باید در نظر بگیریم که با اجرا و انجام این شش مورد که به حفظ الصحه معروف است، می توانیم سلامت را پیش رو داشته باشیم.

حجت الاسلام پورثانی، معاونت پرورشی وزارت آموزش و پرورش: طب ایرانی اسلامی ریشه در هویت ما دارد و یکی از تاکیدات مهم رهبر انقلاب در سند تحول و فرمایش های ایشان، مساله هویت شناسی دانش آموزان است. ما باید به دانش آموزانمان هویتی بدهیم که به ایرانی بودن خودش افتخار کند؛ هویتی که متاسفانه در سالیان گذشته دستخوش تغییرات منفی شده است.

ایشان با ابراز حمایت کامل و همه جانبه از این طرح، افزود: وزارت آموزش و پرورش از هر طرح و اقدامی که به تقویت هویت دانش آموزان بیانجامد حمایت خواهد کرد.

در انتهای مراسم، مرام نامه افتتاحیه توسط جناب محمد امین محمدی دبیر طرح ملی نهضت سواد سلامت آموزی قرائت شد.

 

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *